50 TL’ye Yüksek Tavan Aydınlatması Olur Mu?

Lux ekibine, yüksek performanslı aydınlatmada inanılmaz teklifler sunan bir e-posta geldi. Uluslararası güvenlik sertifikalarına ve uzun garanti süresine sahip olduğu belirtilen ürün nasıl bu kadar ucuza satılabilirdi?

30 Ekim 2017 Pazartesi, 07:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Lux ekibi Çin‘den bir yüksek tavan aydınlatma armatürü sipariş etti. Ürün, Aydınlatma Endüstrisi Birliği (LIA) tarafından yapılan güvenlik testlerinde başarısız oldu.

Ekibe, yüksek performanslı aydınlatmada inanılmaz teklifler sunan bir e-posta geldi. Uluslararası güvenlik sertifikalarına ve uzun garanti süresine sahip olduğu belirtilen ürün nasıl bu kadar ucuza satılabilirdi?

E-postada farklı alternatifler bulunsa da Lux ekibi UL sertifikasına ve CE işaretine sahip üç yıl garantili ürünü seçti.

Fiyat sadece 15,80$ (yaklaşık 50 TL) seviyesindeydi. Renk sıcaklığı, teslimat ücretleri ve ödeme bilgileri netleştiriltidikten sonra sipariş verildi.

Siparişten dört hafta sonra ürün Lux Towers’a ulaştı. Ekip ambalaj kalitesi için 10 üzerinden 10 puan veriyor. İlk muayene sonucunda da mekanik kaplama iyi bulundu, keskin kenarlar yoktu, vidalar doğru yerdeydi ve iyi bir boya işçiliği vardı.

Ancak ürün beklediklerinden daha hafifti, bu yüzden soğutma görevini nasıl yerine getireceği merak konusu oldu.

Daha yakından incelendiğinde birkaç şey ters görünüyordu. İlk olarak, ürün üzerinde bir etiket yoktu. UL onayını, CE gerekliliğini gösteren bir ifade de yoktu. Hatta aydınlatma armatürünün gücü bile üzerinde yer almıyordu.

Kabloyu incelediklerinde ise, güç hattında toprak telinin olmadığı fark edildi.

Hafifliği elde etmenin en önemli unsuru, patentli bir sürücüye sahip olması şeklinde yorumlandı. Ancak kapak açıldığında, orada bekledikleri sürücüyü göremediler.

Armatür enerjilendirildi ve çalıştırıldı. Çok parlak bir ışık vardı belki biraz görünür ışık titreşimi vardı. Bir kaç saat sonra armatür hala çalışıyordu. Ancak soğutucu ısınmıştı ve boya kürleme kokusu gelmeye başlamıştı.

Ekip, üniteyi birkaç saatten fazla çalıştırmaya cesaret edemedi ve ürünü İngiltere, Telford’daki Aydınlatma Endüstrisi Birliği Laboratuvarı‘ndaki uzmanlara teslim etti.

LIA’nın uzman ekibi üniteyi, CE sertifikasının omurgası olan EN60598‘e uyumluluğunu ölçmek için gerekli testlere hazırladı.

Ünite güvenlik testleri için hazırlanırken, arızalandı. Hal böyle olunca ürünün 100 lm/W olup olmadığı test edilemedi. Renk kalitesi ve ışık titremeleri de ölçülemedi.

Bir dahaki sefere, inanılmaz fiyatlar vaat eden bir e-posta alırsanız, iki kez düşüneceğinizden eminiz.

Lux ekibi tarafından alınan e-posta iletisi. Her gün böyle binlerce pazarlama mesajı sektör ilgililerine gönderiliyor.

Siparişten dört hafta sonra, yüksek tavan aydınlatma armatürü sağlam bir paket içinde ofise ulaştı.

Ekip kapağın altında patentli bir sürücü ile karşılaşmayı beklerken, aradığın bulamadı.

Lux Review

İçerik Önerileri

Türkiye’nin İlk Aydınlatma Firmaları Firmaların kuruluş tarihleri internet teknolojisinin öncesine dayanabilir. Yine de internet sitelerinin whois bilgileri Türkiye'nin ilk aydınlatma firmaları hakkında bize ipuçları sunabilir. Arama motorlarında aydınlatma kelimesi ile karşımıza çıkan firmaların internet sitelerini kayıt tarihleri üze...
Küçük Bir Şirket LED Aydınlatma Pazarında Nasıl Ayakta Kalabilir? Belirli bir ürün yelpazesine odaklanın ve o alanda profesyonel olun. Her türlü aydınlatma elamanını üretmeyin, bu sizin her yönden avantajınızı yitirmenize sebep olabilir. Bir alanı iyi bilin ve bu alanda güçlü olmaya çalışın. Ürünlerin farklılaştırılması, daha çok gelişme fırsatı yaratır....
LED Teknolojisi Tavuk Çiftliğine Girdi, Ölüm Oranları Düştü Verimlilik Arttı LED’ler düşük enerji sarfiyatının yanında çevreye olan duyarlılıkları ile genel aydınlatmanın (iç ve dış aydınlatmalar) yanında, yapılan önemli Ar-Ge çalışmalarından alınan verimli sonuçlar doğrultusunda; bitki yetiştiriciliğinden hayvan yetiştiriciliğine kadar farklı alanlarda canlıların gelişim pe...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *