DIALux evo CAD İçe Aktarma

DIALux evo’da DWG/DXF CAD çizimleri projeye nasıl aktarılır? Katmanlar nasıl gizlenir ve renkleri nasıl değiştirilir? Yapı sınırları nasıl işaretlenir? Ölçeklendirme nasıl yapılır?

25 Nisan 2016 Pazartesi, 11:08

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

DIALux evo’da yapı ve oda geometrilerini sıfırdan oluşturabileceğiniz gibi, .dwg uzantılı proje dosyalarından da yararlanabilirsiniz.

DIALux karşılama ekranından yeni proje ekle başlığı altındaki DWG/DXF içe aktar seçeneğine tıklayarak açılan pencereden CAD projenizi seçerek Aç butonuna tıklamanız yeterlidir. Kısa bir yükleme sürecinin ardından, proje düzenleme ekranınız gelecek, CAD çiziminiz arka planda yüklenmiş olacaktır.

Bu şekilde karşılama ekranından CAD çizimi ile yeni bir proje yaratabileceğiniz gibi, var olan bir projeye de CAD çiziminizi aktarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken proje açık iken Konstrüksiyon sekmesinin altında en baştaki Çizimler ikonuna tıklayarak DWG içe aktar butonuyla CAD çiziminizi seçmektir.

DIALux-evo-CAD-Ice-Aktarma

Sol taraftaki Çizimler bölmesinden ölçek birimini ayarlayabilir, çizimin konumlandırmasını değiştirebilirsiniz. Çizim projeye aktarıldığında varsayılan olarak x,y ve z koordinatlarında 0 noktalarına yerleştirilecektir. Yine aynı menü altından, çizim üzerindeki farklı katmanların rengini 48 renk arasından seçerek değiştirebilir veya o katmanı gizleyebilirsiniz.

Örneğin atık su hattı, temiz su tesisatı, yangın tesisatı, su deposu tankı, yağmur suyu gibi aydınlatma proje çiziminde kullanılmayan katmanlar gizlenebilir.

Yine aynı ekran altında Kayıt seçenekleri başlığındaki Tüm çizimleri projeye dâhil et seçeneğini aktif ederek CAD çiziminin projeye gömülü hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu seçenek proje dosya boyutunu bir miktar büyütse de, CAD çiziminin dosya konumu değiştiğinde veya ilgili CAD çizimi silindiğinde proje içerisinde kullanılmaya devam edilmesine olanak sağlar.

Örnek çizimimizde kırmızı renkler bina çizimini göstermektedir. Gri renkli çizimler ise, iç mekan konturlarını göstermektedir. Yani oda bölmelerini sağlayan iç duvarları göstermektedir.

Yeni bina çiz seçeneğini seçtikten sonra, kat sayısını ve bina toplam yüksekliğini girerek, CAD çizimi üzerinde yapı sınırlarını işaretlemek suretiyle binayı oluşturabilirsiniz.

DIALux-evo-CAD-Ice-Aktarma-2

Üst menünün sol tarafında yer alana Ölçü bandı ile CAD çiziminizin ölçülerini kontrol edebilirsiniz. Eğer gerçek ölçü ile çizim üzerinde aldığınız ölçüler arasında farklılık varsa, sol taraftaki Çizimler menüsünden Ölçeklendirme birimini Kullanıcı tanımlı olarak seçebilir, 1 birimin kaç metreye karşılık geldiğini ayarlayabilirsiniz. Yapının tüm köşelerini işaretledikten sonra sağ tık yardımıyla açılan Poligonu kapat seçeneği ile çizimi tamamlayabilirsiniz. Çizimin tamamlanmasının ardından yapı 3D olarak da oluşturulmuş olacaktır.

Sağ üst köşedeki 3B görüntüleme seçeneği ile 3 boyutlu görünüme geçiş yapabilirsiniz. Bir sonraki adımda ise, Kat ve bina konstrüksiyonu altında bulunan Yeni iç mekân konturları çiz seçeneği ile yapının iç duvarlarını çizerek odaları oluşturmaktır. Bu çizim modunu seçtiğinizde, çizim yapabileceğiniz alanlar yeşil renkte gösterilmektedir. Bu yeşil alan yapının iç kısmını göstermektedir.

Bina konturunu çizmeden iç mekân konturu çizemezsiniz. CAD çizimi üzerinde çalışırken, fare imleci çizim üzerine ve köşe noktalara otomatik olarak yapışarak yapıyı doğru bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Eğitimin sonraki aşamasında bir CAD projesi üzerinde yeni bir yapı oluşturacağız. Eğitimin devamı için Aydınlatma Üniversitesi’ni takip edebilirsiniz. Aklınıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

DIALux evo Aydınlatma Armatürleri DIALux evo eğitiminin bu aşamasında; üretici kataloglarının kullanılması, IESNA veya EULUMDAT formatında fotometrik dosyalarının programa aktarılması ve LUMsearch uygulaması anlatılacaktır.
ULD (Unified Luminaire Datafile) Nedir? ULD, Unified Luminaire Datafile'ın kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Birleştirilmiş Işıklık Veri Dosyası’dır. ULD dosya formatı armatürlerin gösterimi ve hesaplanması için gerekli tüm bilgileri içerir. Bu dosyalar bir 3D modeli de içerisinde barındırır.
DIALux evo İndirme ve Kurulum Yönergeleri DIALux iç ve dış mekân aydınlatma tasarımı yapabileceğiniz, aydınlatma armatürünün özellikleri, sayısı ve mekânın yansıma çarpanlarına göre aydınlık düzeylerini hesaplayabileceğiniz, bu hesapları kolayca rapor halinde çıktı alabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.
DIALux evo Yapı Oluşturma DIALux evo'da yapı nasıl oluşturulur? DWG çizimi üzerinde dış ve iç mekan bina konturları nasıl çizilir? Ölçeklendirme ve ölçü kontrolü nasıl yapılır?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *