Dinlenme Salonlarında Aydınlatma Tasarımı

Hem soğuk renkler hemde sıcak renkleri bir arada sağlayabilen LED’ler ile isteğinize göre aydınlatma tek sistem ile uygulanabiliyor. Bu da LED’leri dinlenme yerlerinde, lounge salonlarında, ofis ve evlerde vazgeçilmez kılıyor.

12 Haziran 2016 Pazar, 08:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Evde ve ofiste dinlenme alanları günün tüm yorgunluğunu atabileceğiniz ve enerji dolacağınız yerler arasında çok önemli bir konuma sahip. Peki bu alanların aydınlatması nasıl olmalı?

Dinlenme alanı öncelikle içerisinde bulunduğunuz ofisten tamamen farklı bir konseptte olmalıdır. Yüksek tavan, büyükçe tasarlanmış pencereler gündüz vakti ortamda bir dinginlik sağlarken, sadece gündüz çalışmayan ofis çalışanları için aydınlatma hususu da önem teşkil etmektedir.

Eğer mola anlarında da teyakkuzda ve bir takım sorulara cevap verme hali içerisindeyseniz, aydınlatma alanları parlak ve soğuk renkler ile aydınlatılırsa hem uyanık hem de dinlenmiş hissedebilirsiniz. Yada bazen tam olarak dinlenmek isterseniz daha sıcak renklerde loş aydınlatma tercihi de rahatlatıcı bir atmosfer sunmaktadır. Kuşkusuz bu atmosferi de çağımızda LED teknolojisi sağlamaktadır.

LED aydınlatma doğrusal hat boyunca uygulandığında dinlendirici bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Mesela merdiven kenarlığı boyunca azalarak kaybolan ışık yada tavanlarda uygulanmaya başlanan yansıyarak aydınlatma suretiyle içeriye hoş bir ambiyans katan şerit LED sistemleri ile yansıyan ışık ile yeniden kendinize geleceksiniz. Düz bir hat üzerinde gradyan aydınlatma konusunda oldukça başarılı olan LED aydınlatma sayesinde hem ortama hoş bir görüntü katıp hem de tasaarruflu aydınlatma sağlanılabilir.

İçerik Önerileri

Çocuk Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? Çocuklarınızın yatak odası onlar için önemli bir alandır. Burası oynayabilecekleri, okuyabilecekleri, uyuyacakları ve hayal güçlerini geliştirebildikleri bir yerdir. Bu sebeple çocuklarınızın odalarını aydınlatırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.
En İyi Aydınlatma Tasarımcılarının Ortak Özellikleri Yaratıcı aydınlatma tasarımı her zaman ilham verici değildir. Aydınlatma çoğu zaman sanattır, bazen de dünya çapındaki projeleri zamanında teslim etmek için iyi alışkanlıkların bir araya getirilmesidir. Şimdi tüm detayıyla mesleğin önde gelenlerinin keskin uygulamalarını inceleyelim....
Kamusal Alanlar ve Binalar Nasıl Aydınlatılmalı? Daha önceki yazılarımda; yollar ve ibadet alanlarına ilişkin aydınlatma yanlışlarına değinmiş, bazı önerilerde bulunmuştum. Kamusal alanlar ve yapılara dair çok farklı bir şey söylememiz elbette mümkün olmayacak... Temel yanlışlardan, yani gereksiz enerji harcamalarına yol açan eski tip armatürlerde...
Aydınlatmaya Tasarımsal Bir Bakış Aydınlatmanın amacı, sadece karanlığı ortadan kaldırıp, görünürlüğü sağlamak için rastgele bir ışık uygulaması değildir. Aksine insanların çeşitli gereksinimlerine yardımcı olmak, görsel ve işlevsel algılarımızı daha sağlıklı kullanabilmemiz için gereklidir.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *