High Bay (Yüksek Tavan) ve Low Bay (Alçak Tavan)’in Farkı Nedir?

High bay ve low bay, Türkçe karşılıklarıyla yüksek tavan ve alçak tavan, aydınlatma endüstrisi için standart terimlerdir. Yazımızda ana farklılıkları ve kullanım alanlarıyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

31 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

High bay ve low bay, Türkçe karşılıklarıyla yüksek tavan ve alçak tavan, aydınlatma endüstrisi için standart terimlerdir. Yazımızda ana farklılıkları ve kullanım alanlarıyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.

Low bay, 6 metre ve altındaki alçak tavan tiplerine ve bu tür alanlarda kullanılan aydınlatma armatürlerine verilen isimdir. High bay ise 6 metre üzerindeki yüksek tavan tipleri ve burada kullanılan aydınlatma armatürleridir.

Low bay aydınlatma armatürleri, 6 metre ve daha düşük montaj yüksekliği için tasarlanmıştır. Low bay aydınlatma armatürleri ışığı yansıtmak için genellikle bir tür difüzör kullanmaktadır. Montaj hatları, üretim alanları, gıda işleme tesisleri, depolar ve otoparklar yaygın kullanım alanlarıdır.

High bay aydınlatma armatürleri 6 metreden daha fazla yükseklikteki alanlar için tasarlanmıştır. Genellikle 6-14 metre yükseklikteki alanların aydınlatılmasında kullanılır. Bu armatürler, özel ışık dağılımıyla yüksek mekanlarda iyi bir aydınlatma sağlar. High bay aydınlatma armatürleri ışığı yere doğru yönlendirmek için alüminyum reflektör veya özel lensler kullanmaktadır. Yüksek tavan aydınlatmalarında zemin ve çalışma düzleminin aydınlatılmasının yanında düşey yüzeylerin aydınlatılmasına da yoğunlaşılır. Düşey yüzeylerin aydınlatılması, raflardan ögelerin alınması gereken depo gibi alanlarda özellikle önemlidir. Yaygın kullanım alanları, bakım odaları, depo ve hangar gibi endüstriyel ve ticari aydınlatma uygulamaları olarak gösterilebilir.

Alçak tavan yada yüksek tavan, aydınlatma uygulamanız hangisi olursa olsun LED aydınlatma az enerjiyle büyük alanları aydınlatmanızı sağlar. İyi bir aydınlatma güvenliği ve enerji verimliliğini artırırken, üretim etkinliğine de katkı sağlar. İyi bir aydınlatma ise, doğru armatür ve iyi tasarımın birleşimiyle ortaya çıkar. Bu yüzden endüstriyel tesislerimizin aydınlatmalarını yaparken profesyonellerden destek almamız gerekiyor.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Estetik, Kent ve Güvenlik Açısından Aydınlatma Gerek mimari gerekse aydınlatma tasarımı açısından tasarımcıların sorumluluğu, aslında şehrin sahipleri olan yaşayanlarına karşı bir sorumluluktur. Şehir aydınlatmaları estetik, kent ve güvenlik açısından nasıl olmalıdır?
Spor Sahalarının Aydınlatılması Spor sahalarının aydınlatılması, özellikle futbol sahaları için, 1950’lere kadar gitmektedir. O dönemde çok basitte olsa mevcut aydınlatma sistemleri ile belli bir aydınlatma yapılmaya çalışılmıştır. Günümüzde gelişen ve çoğalan televizyon yayınlarının sonucu olarak spor alanlarının aydınlatılması ç...
Oteller Nasıl Aydınlatılmalı? “Şehirler nasıl aydınlatılmalıysa!” bu sorunun en kısa yanıtıdır. Çünkü bir otel kompleksi, kentsel kurgu içinde mevcut olan nerede ise tüm fonksiyonları, tek başına kendi yapısında barındırabilir. Özetle kendi çatısı altında, gece ve gündüz boyunca, kentte yaşanan hayatın tüm detaylarını kapsamak ...
Işık Kirliliğinin Çevre Üzerindeki Etkileri Exeter Üniversitesi 13 yıllık büyük çalışmasını tamamladı. Araştırma, ışık kirliliğinin kentsel çevre üzerindeki etkileri üzerine endişeleri ortay koydu. Araştırmacılar, yapak ışık miktarının yılda ortalama %6 oranında arttığını ifade etti.

Yorum

  1. Mesut

    31 Temmuz 2017 at 13:58

    spesifik bir ışık çıkışı olmalı mıdır?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *