İthal Aydınlatma Ürünleri Gümrükte Testten Geçemedi

Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi. Aydınlatma ürünlerinin üçte biri testten geçemedi.

27 Eylül 2017 Çarşamba, 08:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi.

CE işareti aslında ilgili testlerin yapıldığını ve ürünün güvenli olduğunu gösteriyordu ancak, özellikle Uzakdoğu ülkelerinden gelen ürünlerin test raporlarında bazı eksiklikler olduğu hatta güvenliği tehlikeye atacak bazı hataların bulunduğu belirtildi.

Ekonomi Bakanlığı yaptığı denetimlerle, yalnızca testleri yapılmış güvenli ürünlerin piyasaya sürülmesi için çaba gösteriyor.

Gümrükte şüpheli bir durum tespit edildiğinde, TSE veya Ekonomi Bakanlığı ürün ile ilgili test raporlarının doğrulunu kontrol ediyor. Son zamanlarda pek çok raporun yanıltıcı olduğu tespit edildi ve bu raporu ibraz edenlere idari yaptırım uygulandı.

Özellikle Çin’den ithal edilen ürünlerde bu sorun tespit edildi. Bakanlık yetkilileri Çin makamlarıyla temas kursa da bir sonuç alamadı. Hal böyle olunca 17 Temmuz 2017 tarihi itibariyle sıkı denetimler başladı. Bu denetimler kapsamında riskli görülen ürünler teste tabi tutuldu.

Genel anlamda teste tabi tutulan ürünlerden yaklaşık %15’i testi geçemedi. Aydınlatma ürünleri bazında ele alındığında ise, teste giren ürünlerin üçte biri testte kaldı. Testte başarısız olan ürünlerin ithalatına izin verilmedi.

Güvensiz olduğu tespit edilen ürünlerin daha önce piyasaya sürülmüş olabileceği belirtildi. Bakanlık, bu ürünlerin listesini yetkili piyasa gözetim ve denetim kuruluşlarına iletti.

Bazı ithalatçılar uygulamanın kısa süre sonra kalkacağını düşünerek ürünlerini gümrükte beklettiği öğrenildi. Ancak, bakanlık kalitesiz ve güvensiz ürünleri yurda sokmama konusunda ısrarcı.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak, kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak için yapılan bu çalışma, yerli üreticiler tarafından olumlu karşılanıyor.

İçerik Önerileri

Genel Aydınlatma Kapsamında LED Armatürlerin Kullanımı Paneli LED’e geçişin hızlandırılması ve LED’li armatür kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla ilgili tarafların bir araya getirileceği “Genel Aydınlatma Kapsamında LED Armatürlerin Kullanımı” konulu panel, 12 Mayıs 2016 Perşembe günü saat 14.00-17.00 arasında İSO Odakule Binası’nda (İstiklal Cad No:142 B...
Gün Işığı Çalışma Verimini Artırıyor İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü mezunu Melis Örnekoğlu iç mekanlarda aydınlatma tasarımı üzerine bir çalışma yaptı. Araştırmaya katılanların yüzde 63'ü gün ışığının iş ortamlarında çalışma verimini artırdığını, rahat bir çalışma or...
Avrasya Tüneli’ne Türk Mimarisine Uygun Aydınlatma Tasarımı Avrasya Tüneli'nin iç mimarisinde uygulanan aydınlatma teknikleri geleneksel Türk mimarisinden gelen motiflerle İstanbul'un kimliğini yansıtıyor.
Kek Kalıbından Avize Yaptı Bir internet forumunda OCA kullanıcı adıyla tanınan genç, kek kalıbından yaptığı avizenin fotoğrafını internette paylaşınca bir anda beğeni yağmuruna tutuldu. Annesinin çizildiği için çöpe atmaya hazırlandığı kek kalıbını annesinden alan genç onu bir avizeye dönüştürdü....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

  1. COSMOLED

    5 Ekim 2017 at 10:11

    1. 2011 den bu yana cebine 10 bin dolar koyup Çin den bilumum çöp LED armatür getirip piyasaya süren bu kişilere herhangi bir yaptırım uygulanacak mı.
    2. Piyasa bu tür çöp ürünler ile dolu. Ne yapılacak
    3. Yerli üretim yalanına sarılarak çöp üreten ve piyasaya süren uyanıkların malzemelerini kontrol etmeyi düşünüyorlar mı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *