Katalogda Belirtilen Işık Akısı Dava Konusu Oldu

Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

02 Mart 2017 Perşembe, 12:45

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Hakimler, LED armatürlerin tanıtımında yer alan ışık akısında LED’lerin kendi lümen değerlerinin verilmesinin yasak olduğuna hükmetti.

Davada Planlicht‘e karşı yer alan mimari aydınlatma firması XAL, Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi‘nin hükmünü “daha fazla şeffaflık için önemli bir adım” olarak değerlendirdi.

XAL yetkilileri açıklamalarına, “Aydınlatma tasarımcıları aydınlatma armatürü seçerken lümen çıkışı ve sistem kapasitesi ile ilişkili kesin bilgiye ihtiyaç duyarlar. Özellikle yüksek kaliteli LED armatürler kullanırken tasarımcılar üreticiler tarafından belirtilen bilgilere güvenmek ister. Ancak bazı üreticiler, basılı ve çevrimiçi kataloglarında bu bilgileri verirken şeffaf davranmamaktadır. Bir çok durumda lümen çıkışı LED veya LED modülün kendi değerlerini işaret etmektedir ve bu da armatürün gerçek ışık akısından önemli ölçüde daha yüksektir. Bu değer tasarımcılar için geçerli değildir, çünkü armatürün görünür ışık çıkışını temsil etmemektedir.

Benzer problem güç tüketimleri için de görünmektedir. Sürücü kayıpları dikkate alınmadan belirtilen güç tüketim değerleri gerçek tüketimden daha düşük görünmektedir. Bu da lümen/watt olarak gösterilen etkinlik faktörüne etki etmektedir. Kataloglardaki bu tür yanıltıcı bilgiler müşteriler için ciddi risk oluşturmaktadır. Müşteriler, düşük lüks seviyesi ile karşı karşıya kalabilir, devre kesicilerin yetersiz kapasite sebebiyle sorun çıkarması ile karşılaşabilirler.” şeklinde devam etti.

Planlicht CEO’su Felicitas Kohler, mahkemenin kararının çağdışı satış kurallarına ve uygulamalara dayandığını belirterek, şirketinin haksızlığa uğradığını söyledi.

XAL başkanı Harald Dirnberger Lux Review’a yaptığı açıklamada “Bu kararın önemli bir emsal teşkil edeceğine eminiz ve aydınlatma sektörünün tümüne şeffaflık için yüksek düzeyde katkıda bulunacaktır. Yüksek kalite aydınlatma çözümleri üreticisi olarak biz, doğru bilgiyi müşterilerimize sunmamız gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

İçerik Önerileri

Vietnam LED Pazarı 2016’da 348 Milyon Dolara Ulaştı Vietnam hükümetinin yerel proje destekleri ve büyük üretim planı sonuçlarını vermeye başladı. Güney Kore, Çin ve Japonya’nın büyüme yardımı ile daha da güçlenen market daha şimdiden bir önceki yıla göre %28 oranında büyüme gösterdi.
LED Aydınlatma Mahkûmların Sakinleşmesini Sağlıyor LED aydınlatmaya dönüşüm enerji tasarrufunun yanı sıra hapishanelerde mahkumların sakin olmasına da yardımcı oluyor. Pek çok araştırmaya konu olan ışık ve davranış bilimi, LED aydınlatmanın yaygınlaşması ile önem kazanıyor.
Hindistan’da 1$’a 9W LED Ampul Dağıtılacak Times of India gazetesinin haberine göre Hindistan, LED tabanlı yurtiçi verimli aydınlatma programı kapsamında başkent Delhi'de 9W LED ampulleri ev ve ticari kullanıcılara 1$'ın biraz üzerinde dağıtacak.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

  1. Mesut ÇINAR

    24 Nisan 2016 at 20:33

    Ülkemizde de son kullanıcılar LED teknolojisini öğrendikçe bu gibi davaları duymaya başlayacağız. İşte o gün yıllar önce uluslararası aydınlatma komisyonu tarafından belirlenen aydınlatma standart ve şartnamelerini ülkemizde öğrenmeye başlayacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *