Kırıkkale Merkez Nur Camii’ne Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülü

Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Birliği’nin (IALD) düzenlediği yarışmada bu yıl sekiz ülkeden on yedi proje ödüle layık görüldü. Yarışmada ülkemizi temsil eden Zeve Mühendislik ve Aydınlatma, Kırıkkale Merkez Nur Camii aydınlatma projesi ile ödül kazandı.

21 Mayıs 2016 Cumartesi, 09:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Uluslararası Aydınlatma Tasarımcıları Birliği’nin (IALD) düzenlediği yarışmada bu yıl sekiz ülkeden on yedi proje ödüle layık görüldü.

Yarışmada ülkemizi temsil eden Zeve Mühendislik ve Aydınlatma, Kırıkkale Merkez Nur Camii aydınlatma projesi ile ödül kazandı. Ödülü Zeve adına firmanın aydınlatma tasarımcısı Ayrım Talu aldı.

Bu projede caminin aydınlatmasıyla manevi kimliği vurgulamak ve şehir için bir simge oluşturmak hedeflendi. Zeve tasarımcılar aydınlatma uygulamaları ile yapı tanımını geliştirmek, mimari elamanları vurgulamak, derinlik ekleyerek yüzeyleri ayırt edebilmeyi mümkün hala getirmek istedi.

Osmanlı mimarisinden esinlenilerek inşa edilen camide bir ana kubbe, dört ikinci kubbe, beş giriş ve 4 minare bulunuyor. Renk sıcaklıkları karmaşık yüzeyler arasında ince geçişler oluşturmak üzere tercih edildi. Ana kubbe 4000K, giriş kubbeleri ve taşıyıcı kolonlar 3000K diğer noktalar ise 2700K renk sıcaklığıyla aydınlatıldı.

Işık ve gölgeler bina formunu ve tanımını veriyor. Yarım kubbeler karanlıkta bırakılırken desenli camlar alttan aydınlatılıyor.

Büyük pencereler aralarında keskin koyu yüzeyler oluşturmak için dar ışık açısı kullanılarak tanımlandı. Aydınlatılmış yüzeyler arasında homojeniteyi sağlayabilmek için çeşitli optikler ve farklı güçte ışık kaynakları kullanıldı.

Enerji tüketimi de LED armatürler ile minimize edildi. Opsiyonel ışık senaryoları da farklı zamanlarda uygulanabiliyor. Akşam boyunca ışıktaki hafif değişiklikler enerji tasarrufu sağlıyor ve gece gökyüzünü koruyor.

Proje Detayları:
Kırıkkale Merkez Nur Camii
Kırıkkale, Türkiye

Aydınlatma Tasarımı:
Ayrım Yaser Talu
Zeve Mühendislik ve Aydınlatma San. Tic. Ltd. Şti.

Mimari:
Necip Dinç 3-D

Görselleştirme:
Kenan Akifoğlu

Danışman:
Rahmi Çelik

Fotoğraf:
İdris Ekinci

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-1

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-2

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-4

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-5

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-6

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-7

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-8

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-9

Kirikkale-Merkez-Nur-Camii-Aydinlatma-10

Kaynak: Illumni

İçerik Önerileri

4. Rethink the Night Çalıştayı Kayıtları Başladı Bu sene 2-6 Ekim 2017 tarihleri arasında, dördüncüsü düzenlenecek olan Rethink the Night (RTN) çalıştayı, uluslararası katılıma açık olarak, Yunanistan’ın Kea adasında gerçekleştirilecek. Bu çalıştay, CIE üyesi olan Hellenic Illumination Communittee tarafından organize ediliyor....
Doğru Aydınlatma Satışı Artırıyor Hürriyet gazetesinden Hakan Aytaş, İş Dünyasından Portreler köşesinde; Murat Çap ile Almanya’nın sayılı şirketleri arasında yer alan Luxwelt’in doğuşunu ve ışığın insanlar üzerindeki etkilerini konuştu.
Philips’ten Aydınlatma Tasarımı Eğitimi Aydınlatma için sadece ışığın açılması anlamına geldiği günler çok geride kaldı. Philips Aydınlatma tarafından düzenlenen web seminerine katılarak bir meslek olarak aydınlatma tasarımcılığını seçme konusunda netlik kazanabilirsiniz.
Türkiye’de LED Üretildi İddiası Geçtiğimiz haftalarda iş dünyasının sosyal medyası Linkedin'de bir iddia ortaya atıldı. Türkiye'de ilk kez LED paketlemesi yapıldığının belirtildiği paylaşım kısa sürede yüzlerce beğeni onlarca yorum aldı.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Kadir Pehlivan

  15 Temmuz 2016 at 18:05

  Cami mimarının ismi “Necmi” değil “Necip” tir.
  Lütfen düzeltiniz.
  Bilgilerinize,

  • Emre Yılmaz

   18 Temmuz 2016 at 11:26

   Gerekli düzenleme yapılmıştır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *