Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde aydınlatmanın devam etmesi faydalı olacaktır.

25 Ekim 2017 Çarşamba, 07:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Örneğimiz bir ev, otel, ya da işyeri olsun koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir.

Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde aydınlatmanın devam etmesi faydalı olacaktır. Bu durum da mevcut aydınlatmaların %20 seviyesine kadar kısılmasıyla sağlanabilir.

Koridorlarda kamaşma etkisinden kaçınmak önemlidir. Kamaşma etkisini minimum seviyeye indirgemek için, ışık kaynağının önünde ışığı yumuşatacak bir difüzör bulunan aydınlatma elemanları kullanılabilir.

Bir diğer önemli konu da dikey aydınlatmadır. İyi bir dikey aydınlatma, yüzlerin daha kolay tanınmasını sağlar.

Eğer haraket sensörü, varlık dedektörü, gürültü sensörü gibi kontrol sistemleri kullanılacaksa, tüm alanı kapsadığından ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olunmalıdır.

LED panel, LED spot, LED downlight, aplik ve lineer aydınlatma armatürleri gibi ürünler koridorlarda kullanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, ürünün koridorun ihtiyaç duyacağı dar ışık dağılımını sağlayacak optik tasarıma sahip olmasıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Yol Aydınlatması, Neden ve Nasıl? Yolu sadece katlanılması gereken bir mecburiyet sanan insanlar, nerede ise hayatın yarısının yolda geçtiğini fark ettiği zaman, o güzergâha, en az evi ve işyeri kadar önem ve özen göstermesi gerektiğini anlıyor. Bu amaçla yapılmakta olan zorunlu aydınlatma da, şehir aydınlatmamızın en önemli kısmını...
Dersliklerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Dersliklerde görsel ve işitsel algının iyilik derecesi ile, eğitimden beklenenin elde edilmesi arasında bir paralellik olduğu çoktan beri bilinmekte ve bilimsel araştırmalara konu olmuş bulunmaktadır. Dersliklerde, sıralar üzerinde, olabildiğince düzgün yayılmış ve belirgin gölge oluşturmayan, ortal...
Çalışma Ortamlarında Aydınlatma ve Göz Sağlığı İlişkisi Ortamın aydınlatması tasarlanırken dekoratif amaçtan çok göz sağlığı üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Çünkü hatalı aydınlatma görme kabiliyetini azaltabiliyor. Yetersiz, aşırı veya homojen olmayan bir şekilde aydınlatılan ortamda geçirilen uzun süre göz kuruluğuna, baş ağrısına ve göz yorgunluğuna seb...
Aydınlatmada Renk Sıcaklığı ve Renksel Geriverim (CRI)’ın Önemi Renk sıcaklığı nedir? Renksel geriverim performansı ne kadar önemlidir? Bu makalemizde, bu iki soru ile yola çıkıyoruz ve sorularımıza cevap arıyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *