LED Armatürler Uç Sıcaklık Değerlerine Dayanıklı Mı?

Wang Hank, Linkedin üzerinden yayınladığı test sonuçlarıyla bir tartışmayı başlattı. İfadesine göre LEDVANCE (OSRAM) marka LED projektörü 2 gün -14°C’de, 2 gün de 85°C sıcaklıkta test etti. Bu test sonucunda LED’lerin zarar gördüğünü, renk sıcaklığının 6000K’den 8750K değerine kaydığını belirtti.

17 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Wang Hank, Linkedin üzerinden yayınladığı test sonuçlarıyla bir tartışmayı başlattı. İfadesine göre LEDVANCE (OSRAM) marka LED projektörü 2 gün -14°C’de, 2 gün de 85°C sıcaklıkta test etti. Bu test sonucunda LED’lerin zarar gördüğünü, renk sıcaklığının 6000K’den 8750K değerine kaydığını belirtti.

Bu paylaşıma ilk gelen soru ürünün gerçek mi yoksa taklit bir ürün mü olduğuyla ilgiliydi. Wang Hank bu soruya, “Bunun sahte olduğunu söylemek isterdim ancak %95 gerçek görünüyor. EMC/EMI testleri mükemmel görünüyor, sahte bir üründe kaliteye bu kadar çok yatırım yapılabileceğini sanmıyorum. Ama yine de mümkün.” dedi.

Test edilen LED projektör üzerinde OSRAM DURIS® E 2835 LED‘lerin bulunduğu iddia ediliyor. Bu LED’in datasheet’inde ise çalışma sıcaklık aralığı olarak -40°C – 85°C aralığı gösteriliyor. Hank da yaptığı testte bu sıcaklık aralığının dışına çıkmadığını belirtiyor.

Hank, en iyi marka örneklerini test ederek bazı kıyaslama verileri elde etmeyi planlıyor.

Steve Bell ismiyle bırakılan bir yorumda ise “Ürünün LEDVANCE olması, OSRAM komponentleri içeridiği anlamına gelmiyor. LEDVANCE’in internet sitesine bakarak LEDVANCE ve OSRAM arasındaki bağlantı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Test sonuçlarınıza göre, LED’lerin OSRAM ürünü olmadığını söyleyebilirim” diyor.

Çalışmanın devamında PCB kalınlığından, kullanılan termal iletken malzemeye kadar pek çok alanda da ağır eleştiriler yer alıyor.

Söz konusu çalışmanın detaylarına ulaşmak için bağlantı 1 (ekran görüntüsü), bağlantı 2 (ekran görüntüsü) kullanabilirsiniz.

İçerik Önerileri

Hindistan’da 1$’a 9W LED Ampul Dağıtılacak Times of India gazetesinin haberine göre Hindistan, LED tabanlı yurtiçi verimli aydınlatma programı kapsamında başkent Delhi'de 9W LED ampulleri ev ve ticari kullanıcılara 1$'ın biraz üzerinde dağıtacak.
Katalogda Belirtilen Işık Akısı Dava Konusu Oldu Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.
Avustralyalı Bilim Adamları LED Sokak Aydınlatmalarını Öneriyor Queensland Teknoloji Üniversitesi bilim insanları tarafından yönetilen Queensland araştırma ekibi, Avustralya sokak aydınlatmalarının LED’lere dönüştürülmesini istiyor. Brisbane, Ipswich ve Townsville’de 12 aylık bir LED sokak aydınlatma denemesi, çevre ve kamu harcamaları için mükemmel sonuçlarla t...
Otel Aydınlatmaları Küresel Pazar Raporu Sektördeki; büyüme hızını, makroekonomik politikaları, arz talep senaryolarını, coğrafi bölgelerin pazar potansiyelini içeren aydınlatma pazarı raporu yayımlandı. Sektöre yön verecek olan firmalara rehber niteliğinde olan rapor, sektörün büyümeye devam ettiğini belirtiyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *