LED Mi, Tasarruflu Ampul Mü?

Teknolojideki hızlı ilerleme, evlerimizin aydınlatılması konusunda da bazı yenilikleri beraberinde getirdi. Tasarruflu ampullere alışmışken, LED teknolojisi kapımızı çaldı. Hal böyle olunca tasarruflu ampul ile LED ampul arasında bir tercih yapmak gerekti. Peki hangisi daha parlak ışık veriyor, hangisi daha uzun ömür sunuyor ve son olarak hangisi daha ucuz?

09 Kasım 2017 Perşembe, 07:05

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Teknolojideki hızlı ilerleme, evlerimizin aydınlatılması konusunda da bazı yenilikleri beraberinde getirdi. Çok eskiden evlerimizde yalnızca akkor flamanlı ampulleri kullanıyorduk. Ardından tasarruflu ampul olarak bilinen kompakt floresan lambalara (CFL) geçiş başladı ve hemen hemen her evde kullanılmaya başlandı.

Tasarruflu ampullere alışmışken, LED teknolojisi kapımızı çaldı. Hal böyle olunca tasarruflu ampul ile LED ampul arasında bir tercih yapmak gerekti. Peki hangisi daha parlak ışık veriyor, hangisi daha uzun ömür sunuyor ve son olarak hangisi daha ucuz?

Genel bir ifade kullanmak gerekirse, günümüz teknolojisiyle üretilen LED ampuller, tasarruflu ampullere göre watt başına daha parlak ışık vermektedir. Örneğin, 1000 lümen ışık elde etmek için 10W LED ampul kullanmanız gerekirken, bu ışığı 18W tasarruflu ampul ile elde edebilirsiniz. Yani LED ampul aynı ışığı daha az enerji tüketerek veriyor.

Günümüzde üretilen LED ampullerin pek çoğu 100 lm/W etkinlik faktörünün üzerine çıkmıştır. Bu da LED’lerin elektrik enerjisini daha yüksek verimle ışığa çevirdiğini göstermektedir.

LED ampuller piyasaya ilk çıktıklarında kendinden önceki nesil ampullere göre daha yüksek fiyatlarda satılıyordu. Bu yüzden evlerimize girmesi biraz zaman aldı. Bugün ise 18W tasarruflu ampul 5-6 TL‘ye alınabilirken, aynı ışık akısına sahip 10W LED ampul aynı fiyat aralığında satın alınabilir.

Ömür bakımından incelemek yapmak gerekirse tasarruflu ampuller 8.000 saat ömür sunarken, LED’lerde bu rakam 25.000 saat üzerine çıkabiliyor. Bu da günlük 3 saatlik kullanım ile 20 yılın üzerinde bir kullanım ömrü anlamına geliyor.

Toplam maliyet hesabında, yalnızca satın alma fiyatı değil, kullanım ömrü ve elektrik tüketimi de hesaba katılmalıdır.

LED ampuller hem verimliliği, hem kullanım ömrü hem de fiyat avantajıyla kendisinden bir önceki teknoloji olan kompakt floresan lambalara üstünlük kuruyor. Teknolojik ilerlemeler bu farkın zamanla giderek daha fazla açılacağını gösteriyor. Farklı bir teknoloji çıkana kadar, evlerimizin aydınlatılmasında mevcut en iyi teknoloji LED’ler olarak kabul edilebilir.

LED ampul almaya karar verdiyseniz, şimdi hangi LED ampulü alacağınız konusunda daha kritik bir seçim yapmanız gerekiyor. Bunun için En İyi LED Ampul Nasıl Seçilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Isıl Tasarımın Işık Verimi Açısından Karşılaştırılması Teknolojinin gelişmesiyle birlikte aydınlatma sektöründe de gelişmeler yaşanmıştır, bu değişimlerin en önemlisi şüphesiz aydınlatma elemanlarının enerji verimlerinin artmasıdır. Yalnız, bu yenilikler verimliliği arttırırken, yanlarında çözülmesi gereken mühendislik problemlerini getirmişlerdir....
Ev Aydınlatması İçin İpuçları Bahara girerken, yazı yaşarken, sonbaharda, kış hazırlığında ya da her ne zaman olursa olsun evinizde değişiklikler, ilaveler yapmak iyidir. Bu sizin evinize bakışınızı etkiler, ruh halinizi değiştirebilir. Bu değişim her ne olursa olsun ışıklara dokunmanın sihri bir başka olacaktır, aydınlatmada bi...
IP Koruma Sınıfı Nedir? IP, Ingress Protection'ın baş harflerinde oluşan bir kısaltmadır. Bir nesnenin katı cisimlere (toz, kum ve kir gibi) ve sıvılara karşı sahip olduğu korumasının ölçüsüne IP Koruma Sınıfı adı verilir.
Renk Sıcaklığı Bizi Nasıl Etkiler? Yapay aydınlatma yoğunluğunun ruh halimiz ve konsantre yeteneğimiz üzerindeki etkileri biliniyordu. Yeni çalışmalar ışık renginin bilişsel performans üzerindeki etkisini araştırıyor. Optics Expres dergisinde yayınlanan Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü endüstriyel tasarım profesörleri Kyungah ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *