Okul ve Sınıflarda Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Okul ve sınıflar, öğrenme ortamını geliştirmek için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi aydınlatma öğrencilerin kendilerini okulda güvende hissetmelerini sağlarken, okulun marka itibarını da güçlendirir.

20 Ekim 2017 Cuma, 08:20

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Okul ve sınıflar, öğrenme ortamını geliştirmek için iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. İyi aydınlatma öğrencilerin kendilerini okulda güvende hissetmelerini sağlarken, okulun marka itibarını da güçlendirir.

Yapılan pek çok araştırmada, aydınlatmayla öğrencilerin sınıflardaki performansının desteklenebileceği ortak sonucuna varılmıştır.

Genel itibariyle okullarda elektirik tüketiminin yaklaşık %30’u aydınlatmalardan kaynaklıdır. İyi öğrenme koşullarının oluşturulması, enerji tasarrufundan önce düşünülmelidir. Çünkü, aydınlatma öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Öğrencilerin günün büyük bir kısmında vakit geçirdiği, öğrenmeye odaklandığı sınıflarda 250 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Öğretmenin bulunduğu alana dikkat çekebilmek, öğrencilerin konsantrasyonuna katkı sağlamak için burada 750 lüks seviyesinde aydınlatma yapılabilir.

Projeksiyon sistemleri ve akıllı tahtaların sınıflarda yer almasından sonra, kontrol sistemlerine ihtiyaç duyuldu. Kontrol sistemleri sayesinde bazı ışıklar istenildiği zaman kısılabiliyor veya tamamen kapatılabiliyor.

Okul ve sınıfların aydınlatılmasında diğer önemli konular da flicker ve kamaşmadır. Flicker ve kamaşma etkisi öğrencileri rahatsız etmenin ötesinde göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu durumun öğrenmeyi olumsuz etkileyeceği oldukça açıktır.

LED aydınlatma sistemleri, okul ve sınıfların aydınlatılması iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler, enerji etkin aydınlatma sağlamakta ve bakım maliyetlerini en aza indirgemektedir. Bu sayede maliyetlerde ciddi tasarruf elde edilmiş olmaktadır.

LED aydınlatma sistemleriyle elde edilen homojen aydınlık, gölgeleri en aza indirir ve görünürlüğü geliştirir. Çeşitli durumlarda aydınlatma seviyeleri kolayca değiştirilebilir. Uzaktan izleme ve yönetim sistemleriyle daha az kesinti yaşanır. Bu sayede okulda güvenlik arttırılmış olur.

Sınıfların aydınlatılmasında genellikle LED panel, lineer aydınlatma ve spot aydınlatmalar tercih edilmektedir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Sarkıt Aydınlatma Armatürlerinin Dekorasyona Etkileri Aydınlatma, şüphesiz ki dekorasyonun vazgeçilmez öğelerinden biridir. Çoğu amatörce veya gelişi güzel dekore edilmiş mekânlarda aydınlatma geri planda tutulan bir öğe olması nedeniyle diğer tüm öğeler etkili ve güzel olsa da, aydınlatmanın üzerinde durulmaması, dekorasyondaki eksiklik veya uyumsuzlu...
Sokak Aydınlatma Armatürlerinde Ekranlama ve Işık Kirliliğine Etkisi Bu yazıda sokak aydınlatma armatürlerinin teknolojisinden veya yanlış ya da eksik tasarımından kaynaklanan ekranlama ve ekranlamanın ışık kirliliğine olan etkisi ele alınacaktır. Aynı zamanda armatürler ekranlama tiplerine göre sınıflandırılarak tam ekranlı armatürlerin anlaşılması sağlanacak ve bu ...
Akaryakıt İstasyonlarında Aydınlatma Tasarımı Akaryakıt istasyonlarında aydınlatma bölgeleri nelerdir? Hangi marka aydınlatma armatürleri tercih edilir? Kanopi altında aydınlatma seviyeleri ne olmalıdır? Çevre ve market aydınlatması nasıl yapılır?
Camiler Aydınlatılmalı Mı? Renkli LED aydınlatma olanakları yaygınlaşalı beri, rengarenk ışıkların ve stadyum gibi aydınlatılmalarının gereksiniminden önce, o panayır görüntüsünün, camilerimize ne kadar yakıştığı konusunu masaya yatıralım birlikte...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *