Ovit Tüneli Mavi Renkli Işıklarla Aydınlatıldı

Rize’yi Erzurum’a bağlayan, 14,3 km uzunluğunda Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit Tüneli geçtiğimiz günlerde geçici de olsa ilk kez araç trafiğine açıldı. Tünel içerisinde Avrasya Tüneli’ne benzer şekilde mavi renkli aydınlatmalar kullanıldı.

25 Kasım 2017 Cumartesi, 16:17

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Rize‘yi Erzurum‘a bağlayan, 14,3 km uzunluğunda Türkiye’nin en uzun tüneli Ovit Tüneli geçtiğimiz günlerde geçici de olsa ilk kez araç trafiğine açıldı. Tünel içerisinde Avrasya Tüneli‘ne benzer şekilde mavi renkli aydınlatmalar kullanıldı.

Avrasya Tüneli‘nde iç tavanlar lineer aydınlatmalar yardımıyla mavi renge boyanmış, bu mavi aydınlatma ışık kılıcı adı verilen özel optik tasarıma sahip ürünlerle beyaz renkli belirli şekillerde kesilmişti.

Ovit Tüneli‘nden araç geçişine izin verilince aydınlatma tasarımı gün yüzüne çıktı. Ovit Tüneli‘nde sadece tavan değil yan duvarlar da mavi renkli ışıklarla aydınlatılmış, bu aydınlatma da zemine yerleştirilmiş kırmızı ve yeşil renkte aydınlatmalarla desteklenmişti.

Yol yüzeyinde ve tünel genelindeki düşük aydınlatma seviyesi, buna ek olarak mavi ışık yoğunluğunun fazla olması; genel aydınlatma konusunda henüz çalışmaların tamamlanmadığını gösteriyor. Bazı bölgelerdeki ışık patlamaları, duvara yansıtılan ışıkların aynı dağılımı sağlamaması tasarım hatalarının olduğu veya henüz son kontrollerin yapılmadığı şeklinde yorumlandı.

Beş yıl önce temeli atılan tünel, kar yağışının ardından Ovit Dağı Geçidi kapanınca, geçici olarak trafiğe açılmıştı. Tünelde aydınlatma ve mekanik çalışmaları hala sürüyor, eminiz tamamlandığında tüm eksikler giderilmiş, kusursuz bir tünel olacaktır.

İçerik Önerileri

Kıbrıs’ta LED Sokak Aydınlatmaları 6 Milyon Lira Zarara Yol Açtı Kıbrıs Gazetesi'nin haberine göre; KIB-TEK, Elektrik Mühendisleri Odası ile birlikte yürütülen teknik çalışmada, sokaklara takılan LED lambaların aydınlatma şiddetinin, ihalede konan standartlardan daha düşük olduğunu ve kurumun zarara uğratıldığını saptadı, ilgililer hakkında yasal işlem başlattı....
LED Aydınlatma İle Yerel Gıdaları Dünyanın Her Yerinde Yetiştirebilirsiniz İç mekanlarda buğday yetiştirebilmeyi hayal edebiliyor musunuz? Hatta Asya'da yetişen bir besini Amerika veya Avrupa'da yetiştirmeyi? Bu LED aydınlatma ile mümkün hale geliyor.
50 TL’ye Yüksek Tavan Aydınlatması Olur Mu? Lux ekibine, yüksek performanslı aydınlatmada inanılmaz teklifler sunan bir e-posta geldi. Uluslararası güvenlik sertifikalarına ve uzun garanti süresine sahip olduğu belirtilen ürün nasıl bu kadar ucuza satılabilirdi?
11. Ulusal Aydınlatma Kongresi ve 10. Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından gelenekselleştirilen, her iki yılda bir düzenlenen Ulusal Aydınlatma Kongresi ve Uluslararası Aydınlatma Teknoloji Fuarı 29 Mart - 1 Nisan 2017 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecektir.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *