Sokak Lambalarının Yüzde 75’i Akıllı LED Armatürlerle Yenilenecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Türkiye’deki sokak lambalarının %75’inin akıllı LED aydınlatma armatürleriyle yenilenmesi planlanıyor. Bu dönüşüm ile yılda 600 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Türkiye’deki sokak lambalarının %75‘inin akıllı LED aydınlatma armatürleriyle yenilenmesi planlanıyor. Bu dönüşüm ile yılda 600 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

Bildiği gibi LED teknolojisi akıllı aydınlatma sistemleriyle birleştiğinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Dünyada pek çok şehir 2025 yılına kadar akıllı şehir konseptine dahil olmayı planlıyor. Bu konseptte öne çıkan bir konu da akıllı aydınlatma sistemleri.

Geride bıraktığımız süreçte İstanbul‘da örnek bir akıllı LED aydınlatma projesi yapılmıştı.

Bu projede oluşturulan sistem, yoldan geçen araçların sayısına ve hızına göre aydınlatma sistemini yönetebiliyor. Bu sistem ile enerji tasarrufunun yanında trafik güvenliğinin artırılması hedefleniyor.

Akıllı aydınlatma sistemlerinin önemi dünya genelinde bilinse de ülkemizde hala yeterli miktarda üreticinin odağında değil.

Bakanlığın yaptığı açıklama sonrasında bu alanda Ar-Ge çalışmalarının ve yatırımların hız kazanması bekleniyor.

İçerik Önerileri

Aydınlatma Araştırma Merkezi, AMA’nın LED Raporuna Cevap Verdi LED aydınlatmanın yanlış kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen American Medical Association, sık yapılan hataları engellemek için bir aydınlatma rehberi yayımladı. Bilinçli üreticilerin revize ettiği LED ışık kaynaklı aydınlatma elamanları artık size kabus yaşatmayacak.
Belediyeler Aydınlatma Giderlerini Ödemeyince Bakanlık Devreye Girdi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından alınan karara göre, belediyeler ve il özel idarelerin genel aydınlatmaya ait giderlerine ait ödemeler artık belediyenin İller Bankası'ndaki genel bütçe geliri payından kesilecek.
LED Aydınlatmalı Araç Şarj İstasyonu Tasarlandı Elektrkli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte şarj istasyonlarına talep de gün geçtikçe artıyor. EasyCharge tek bir ünite ile hem aydınlatma hem de şarj ihtiyacını gideriyor.
Led, Aydınlatma ve Elektrik İç Tesisat Fuarı Bekleneni Vermedi 6-9 Ekim 2016 tarihleri arasında 12. kez düzenlenen led&lighting fuarı, katılımcı firmaları da, ziyaretçileri de memnun etmedi. Katılımcı firma sayısında %40 azalma görülürken, boş stand görüntüleri rahatsız ediciydi. Fuara ilgi ve ziyaretçi sayısı da önceki yıllara göre oldukça düşüktü....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *