Sokak Lambalarının Yüzde 75’i Akıllı LED Armatürlerle Yenilenecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Türkiye’deki sokak lambalarının %75’inin akıllı LED aydınlatma armatürleriyle yenilenmesi planlanıyor. Bu dönüşüm ile yılda 600 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Türkiye’deki sokak lambalarının %75‘inin akıllı LED aydınlatma armatürleriyle yenilenmesi planlanıyor. Bu dönüşüm ile yılda 600 milyon TL tasarruf sağlanması bekleniyor.

Bildiği gibi LED teknolojisi akıllı aydınlatma sistemleriyle birleştiğinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Dünyada pek çok şehir 2025 yılına kadar akıllı şehir konseptine dahil olmayı planlıyor. Bu konseptte öne çıkan bir konu da akıllı aydınlatma sistemleri.

Geride bıraktığımız süreçte İstanbul‘da örnek bir akıllı LED aydınlatma projesi yapılmıştı.

Bu projede oluşturulan sistem, yoldan geçen araçların sayısına ve hızına göre aydınlatma sistemini yönetebiliyor. Bu sistem ile enerji tasarrufunun yanında trafik güvenliğinin artırılması hedefleniyor.

Akıllı aydınlatma sistemlerinin önemi dünya genelinde bilinse de ülkemizde hala yeterli miktarda üreticinin odağında değil.

Bakanlığın yaptığı açıklama sonrasında bu alanda Ar-Ge çalışmalarının ve yatırımların hız kazanması bekleniyor.

İçerik Önerileri

Bağlantılı LED Aydınlatma Büyük Bir Pazar Fırsatı Sunuyor LED aydınlatma dünya genelinde büyük bir eğilim haline gelmiş olsa da, gelişimi sürdürebilmek için bazı yeniliklere ihtiyaç duymaktadır. Son çalışma ve raporlara göre bağlantılı LED aydınlatma büyük bir pazar fırsatına yol açacak.
Panasonic LED’lerin Ömrünü Uzatan Difüzör Geliştirdi Panasonic, Full Bright adında LED'lerin çalışma ömrünü uzatan polipropilen (PP) ve reçine bileşimi ışık difüzörü geliştirdi.
Kıbrıs’ta Vatandaşlar Aydınlatma Arızalarına Tepki Gösterdi Kıbrıs yeni bir ihale ile 10.000 adet LED armatür alımına hazırlanırken, yerel basın aydınlatma arızalarından şikayet eden bölge sakinlerine kulak verdi. Kıbrıs Gazetesi, Lefkoşa'da bir apartman sakinlerinin aydınlatma arızalarıyla ilgili şikayetlerini dinledi.
Eczanelere LED Aydınlatma Yasağı Geldi Bu düzenleme ile, eczanelerin aynı standartta tabelalar kullanması amaçlanıyor. Yeni açılan tüm eczaneler bu düzenlemeye uygun tabela yaptırmak zorunda, mevcut eczaneler de 2 sene içerisinde değişiklik yapmalı.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *