Spor Salonu (Fitness Merkezi) Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir.

22 Eylül 2017 Cuma, 07:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bazen sağlıklı yaşam için, bazen kaslı bir vücuda sahip olmak için, bazen ise sadece iş stresini atmak için kendimizi spor salonunda buluruz. Özellikle sağlıklı yaşam konusunda oluşan bilinç ile, spor salonları her geçen gün daha fazla ziyaretçi ağırlıyor. Spor salonlarında alanın genişliğine, temizliğine, spor aletlerine, kalabalık olup olmamasına ve etkinlik programlarına dikkat edilir. Ancak bu salonlarda genel tasarım ve yerleşiminin dışında bir diğer önemli konu da aydınlatmadır.

Spor salonlarında aydınlatma, sporcuların konsantre bir şekilde çalışabilmelerini desteklemelidir. Spor salonu genelinde ortam aydınlatması, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için yeterli seviyede olmalıdır. İyi bir aydınlatma tasarımı mekanın çekiciliğini arttırabilir.

Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir.

Aydınlatma armatürleri, özellikle spor aletlerinin üstünde, doğrudan kamaşmayı önlemek için dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir.

Spor aletlerinin bulunduğu alanlarda yüksek aydınlatma seviyeleri istenir ancak bu aydınlatma, spot ışıklarla kullanıcıyı rahatsız edecek, yüzüne parlayacak şekilde yapılmamalıdır. Bu alanlarda ışığı daha yumuşak dağıtan, rahatsız edici olmayan ışık kaynakları tercih edilebilir.

Özel sınıflarda, parlaklığın artırılıp azaltılmasını, bazı ışıkların ayrı ayrı açılıp kapatılabilmesini sağlayan kontrol sistemine yoga, pilates, spinning, zumba gibi derslerin yapılmasında ihtiyaç duyulabilir. Bu sayede istenilen ortamı yaratmak için ışıklar kontrol edilebilir veya belirli ışıklar kısılarak gün ışığından azami şekilde yararlanılabilir. Bazen gösteri, yarışma ve etkinlikler için daha karmaşık aydınlatma sistemine ihtiyaç duyulabilir.

Spor salonlarında bir diğer önemli konu da flicker etkisidir. Flicker, ışıktaki titreme, ışığın yoğunluğunun anlık olarak değişmesi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden spor salonlarında floresan ışıkların kullanımından kaçınmak doğru bir tercih olacaktır. Flicker etkisi, sporcular üzerinde yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikayetlere sebep olabilir.

Yüksek tavanlara veya yüzme havuzlarının üzerine gelen ışıkların bakım ve onarımının zor olması sebebiyle, bu alanlarda uzun kullanım ömrüne sahip armatürler tercih edilmelidir.

Spor salonlarının aydınlatılmasında genellikle LED panel, downlight, lineer aydınlatmalar ve spot ışıklar kullanılmaktadır. Bazı salonları da gergi tavan aydınlatma sistemleriyle ışıklandırılmaktadır.

Unutmadan, doğal aydınlatma yani güneş ışığı da spor salonlarında etkin bir şekilde kullanılmalıdır. Araştırmalar, gün ışığının konsantrasyonu arttırdığı ve kullanıcıların doğal ışık altında kendilerini dışarıda gibi hissettiğinden, yaz aylarında spor salonlarına daha fazla gitme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Read it in English via Lighting Equipment Sales website.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Aydınlatma Gereksinimleri Aydınlatma, bireylerin görme ihtiyaçlarını karşılamak üzere doğal ve/veya yapay ışığın kullanılmasıdır. İyi bir aydınlatma için ışığın yeteri miktarda olması tek koşul değildir. Bununla birlikte yaşadığımız mekanların aydınlatma düzeni başka koşulları da içermelidir....
Aydınlatma Tasarımcılarına Özel Sertifika Programları Yeteneklerinizi onaylatmak için fırsat kollayan deneyimli bir aydınlatma tasarımcısı mısınız? O halde belki de bir sertifika programına başvurmayı düşünmelisiniz. Bu konuda oldukça geniş seçenekler var. Bu seçeneklerin hepsi de özgeçmişinize değer katar ve bir profesyonel olarak yeterliliklerinizi y...
Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır? Mağaza aydınlatması nasıl yapılır? Mağazalarda ne tür aydınlatmalar kullanılır? Genel, görev, vurgu aydınlatmaları nedir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Işığın gücüyle müşterilerinizin tercihini etkileyebilir misiniz? Detaylar yazımızda…
Aydınlatma Tasarımcısı Nedir? Aydınlatma tasarımcıları hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda ışıklarla üretilen işlevsellik ve estetik uzmanlardır. Aydınlatma tasarımcıları, bir tasarım ekibinin parçası olarak çalışırlar. Profesyonel aydınlatma tasarımcıları, mimari ve peyzaj projelerine övgü ve hassas tasarım tekniği getirir....

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *