Tüketiciler Eşdeğer Güç Yerine Lümen Değerine Dikkat Etmeli

Üreticilerin LED lambalar üzerine yazdığı eşdeğer güç değeri tüketici için yanıltıcı olabiliyor. Kutu üzerine yazılan yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanlış seçim yapmasına sebep olurken, haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

06 Aralık 2017 Çarşamba, 08:02

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Üreticilerin LED lambalar üzerine yazdığı eşdeğer güç değeri tüketici için yanıltıcı olabiliyor. Kutu üzerine yazılan yanıltıcı bilgiler tüketicinin yanlış seçim yapmasına sebep olurken, haksız rekabet ortamı oluşturuyor.

LED lambaların üzerinde genel itibariyle üç değer bulunuyor. Bunlardan bir tanesi güç, diğeri lümen, bir diğeri de eşdeğer güç değeridir.

Güç, lambanın çalışır vaziyetteyken şebekeden çektiği toplam gücü belirtir. Yani aslında ne kadar elektrik faturası ödeyeceğiniz buradaki güce bağlıdır.

Lümen ise lambanın tam parlaklıkta çalışırken sahip olduğu toplam ışık çıktısını belirtir. Yani ne kadar fazla lümen, o kadar fazla ışık anlamına gelmektedir.

Eşdeğer güç ise, tüketicinin seçimini kolaylaştırmak amacıyla, LED lambanın lümen değerinin karşılık geldiği enkandesan ampul gücünü işaret etmektedir.

Örneğin 7,5W güçte çalışan LED lambanın 750 lümen olduğunu varsayalım. Güç; 7,5W, Lümen; 750 ama üçüncü bir değerden bahsetmiştik bu da eşdeğer güçtü. Peki bu lambanın eşdeğer gücü nedir?

Burada geçmişte bir teknoloji referans alındığından aslında değerler sabit ve yoruma açık değildir. Aşağıdaki tabloda enkandesan yani akkor flamanlı lambaların lümen değerleri gösterilmiştir. Burada LED lambanın lümen değeri hangi aralığa giriyorsa, karşılığındaki güç değeri eşdeğer güç olarak belirtilebilir.

Tablo 1 – Enerji Kullanımı ve Işık Çıktısı Tablosu (Iowa Eyalet Üniversitesi)

Örneğimize geri dönersek, 750 lümen LED lambamız 60W eşdeğeri olarak kabul edilebilir. Bu değerin üzerinde bir rakam yazılırsa, bu tüketiciler için yanıltıcı bir ifade haline gelir.

Örnek resimde görüldüğü üzere, üretici yada ithalatçı 880 lümen LED lambası için 80W eşdeğeridir diye belirtiyor. Yukarıdaki tabloya göre lambanın gerçekte 60W eşdeğeri olduğu açıkça görülmektedir.

Şekil 1 – Vitoone Marka LED Ampul Eşdeğer Güç Gösterimi

Başka bir üretici 1055 lümen ürünü için 75W eşdeğeridir diyor. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere doğru bir tanımlamadır. Ancak daha önce ele aldığımız diğer örnekte 880 lümen için 80W eşdeğeri yazılmıştı. Burada eşdeğer güce dikkat eden tüketicinin yanıltıldığını görmek hiçte zor değil.

Şekil 2 – Philips Marka LED Ampul Eşdeğer Güç Gösterimi

Bu durumu kontrol eden, denetleyen herhangi bir mekanizma yok. Bu boşlukta üretici ya da ithalatçıların vicdanıyla baş başa kalmış durumdayız. Bu yüzden LED lamba seçiminde tüketiciler bilinçlenmeli, eşdeğer güç yerine gerçek ışık çıktısını belirten lümen değerine dikkat etmelidir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Ev Aydınlatması İçin İpuçları Bahara girerken, yazı yaşarken, sonbaharda, kış hazırlığında ya da her ne zaman olursa olsun evinizde değişiklikler, ilaveler yapmak iyidir. Bu sizin evinize bakışınızı etkiler, ruh halinizi değiştirebilir. Bu değişim her ne olursa olsun ışıklara dokunmanın sihri bir başka olacaktır, aydınlatmada bi...
Akaryakıt İstasyonlarında LED Dönüşümü Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neler getiriyor? LED aydınlatma ile güç tüketimi nasıl değişiyor? Yatırım maliyeti geri dönüş süresi nedir?
LED Lamba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? LED ve diğer komponentlerin fiyatlarının düşmesiyle, LED lamba fiyatları da hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Firmaların, 1 TL'den 30 TL'ye kadar pek çok çeşit LED lambası bulunuyor. Peki bu lambaları nasıl ayırt edeceğiz? LED lamba alırken dikkat edilmesi gereken detayları sizler için bir araya ge...
LED Armatürlerde Optik Tasarımın Faydaları LED'ler yönlü ışık kaynakları olduğundan, farklı uygulama ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tasarımcılar için birincil veya ikincil optik gereklidir. Optikler ışığın çıkışını kontrol etmek için kullanılan bileşenlerdir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *