Türkiye’de Aydınlatma İthalatı Yüzde 40 Azaldı

Ekonomi Bakanlığı, ithalata karşı bazı önlemler almaya başladı. İthalatı yapılan ürün gruplarını inceleyen bakanlık, ürün bazında çeşitli tedbirleri uygulamaya koydu. Bu tedbirler sonucunda aydınlatma ürünlerinin ithalatında yüzde 40 azalma yaşandı.

01 Aralık 2017 Cuma, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Ekonomi Bakanlığı, ithalata karşı bazı önlemler almaya başladı. İthalatı yapılan ürün gruplarını inceleyen bakanlık, ürün bazında çeşitli tedbirleri uygulamaya koydu. Bu tedbirler sonucunda aydınlatma ürünlerinin ithalatında yüzde 40 azalma yaşandı.

Aydınlatma ürün gruplarında 2015 yılında 380 milyon Dolar ithalat yapılmışken, 2016 yılında bu rakam yüzde 40 oranında azaltılarak 228 milyon Dolar seviyesine çekildi. Aydınlatma ürünlerinin ithalatında, 2017 yılında ise bir önceki yıla göre yüzde 15 azalma bekleniyor.

Ekonomi Bakanlığı tarafından alınan önlemler neticesinde yerli üretim adına çeşitli yatırımlar yapıldı ve sektörel bazda istihdam artışı yaşandı.

Aydınlatma ürünlerinin ithalatında kısıtlama yapılınca yerli üreticiler tam kapasite çalışmaya başladı. Yerli üreticiler durumdan memnunken, tüketiciler fiyatların yükseleceği beklentisiyle endişe duyuyor.

İthal ürünlere ek vergi getirmek yerine, yerli üreticilere üretim desteği, arge desteği ve vergi indirimleri ile tüketiciyi etkilemeyecek bir çözüm üretilebilir miydi?

Bu önlemlerin sonucu ne olacak, tüketiciler bu durumdan etkilenecek mi hep birlikte göreceğiz.

İçerik Önerileri

2017 Yılı İçin Öngörülen Aydınlatma Trendleri Aydınlatma sektörü, başta LED ışık kaynakları olmak üzere geçmiş on yıllara kıyasla daha hızla ilerliyor. 2107 yılı için trend öngörülerini sizler için derledik. İşte 2017 yılında aydınlatma sektöründe göreceğimiz olası trendler.
Akıllı LED Aydınlatma Sistemleri Saldırı Tehdidi Altında Bir bilgisayar korsanı Wi-Fi şifrelerine ve diğer özel bilgilere kolayca erişebilir. Akıllı LED aydınlatma sistemleri de bilgisayar korsanları için açık bir kapı bırakabileceğinden, LED aydınlatma endüstrisinin çok dikkatli olması gerekiyor.
Doğru Aydınlatma Satışı Artırıyor Hürriyet gazetesinden Hakan Aytaş, İş Dünyasından Portreler köşesinde; Murat Çap ile Almanya’nın sayılı şirketleri arasında yer alan Luxwelt’in doğuşunu ve ışığın insanlar üzerindeki etkilerini konuştu.
Aydınlatma Firmaları Rehberi Kayıt Formu Her ay 4000’in üzerinde sektör ilgilisinin ziyaret ettiği, Sektörün Lider Portalı* Aydınlatma Portalı bünyesinde “Aydınlatma Firmaları Rehberi” adında bir bölüm oluşturuyoruz. Bu bölümde tüm aydınlatma firmalarına birer sayfa ile yer veriyoruz. Aydınlatma Portalı’nda firmanız ile yer almak ister mis...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *