Türkiye’de LED Üretiliyor Mu?

Ülkemizde LED aydınlatma armatürleri ve LED ampul üretimi yapılsa da LED’ler hala yurtdışından ithal ediliyor. LED fiyatları gün geçtikçe düşüyor, bu da artık LED aydınlatma armatürünün toplam maliyetinde küçük bir kısmı oluşturuyor. Ancak küçük bir maliyet de olsa, dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Peki Türkiye’de LED üretilmiyor mu?

10 Ocak 2018 Çarşamba, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED günümüzde pek çok alanda kullanılmakta ve özellikle aydınlatma alanında kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkemizde LED aydınlatma armatürleri ve LED ampul üretimi yapılsa da LED’ler hala yurtdışından ithal ediliyor. LED fiyatları gün geçtikçe düşüyor, bu da artık LED aydınlatma armatürünün toplam maliyetinde küçük bir kısmı oluşturuyor. Ancak küçük bir maliyet de olsa, dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Peki Türkiye’de LED üretilmiyor mu?

Bursa‘da 2005 yılında elektronik komponent üretimi yapmak için SECOL adında bir firma kuruldu. Firma 2009 yılına kadar LED üretimi için gerekli tüm ekipmanları temin etti ve SECOL markasıyla ürettiği LED‘lerin satışına başladı.

SECOL, TÜBİTAK ve KOSGEB‘den aldığı destekler ile aylık 500 bin adet LED paketleme kapasitesine ulaştı. Firma bünyesinde tel bağlama cihazı (wire bonder), yonga sabitleme (chip bonding), hassas dozajlama, plazma yüzey hazırlama sistemi ve otomatik dizgi hattı bulunuyor.

Firma, seramik, mid-power LED, power LED ve COB LED üretimi yapıyor. Bazı uygulamalarda firmaya ait LED’lerin kullanımına rastlansa da hala LED aydınlatma armatürlerinin büyük bir çoğunluğunda ithal ürünler kullanılıyor. İthal ürünlerinin tercih edilmesinin sebebi, üretim kapasitesi, kalite kaygısı ve düşük fiyat beklentisi olduğu belirtiliyor.

Ülkemizde LED üretimi daha doğrusu LED paketleme işleminin yapılması gurur verici bir durum ancak üretilen ürünlerin rekabetçi olmaması kullanımının önündeki en önemli engel olarak görünüyor. LED paketlenmesi, mavi renkli LED çipinin fosfor kaplama ile beyaz ışık verecek LED haline getirilmesi olarak tanımlanabilir.

Umarız bu firma daha fazla destek alarak üretim kapasitesini arttırır ve artık Türkiye‘de üretilen LED aydınlatma armatürlerinde kendi LED’lerimizi kullanırız.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

5mm LED’ler Genel Aydınlatma Maksatlı Kullanılabilir Mi? LED’ler beyaz ışık verme yetisi kazanmadan ve ışık seviyeleri düşük olduğu zamanlarda en çok 5mm kılıf formunda üretilip devrelerde sinyal ışığı olarak kullanılırlardı. Mavi akabinde beyaz ışık üreten LED keşfedildiğinde, genel aydınlatmada kullanılma fikri hayata geçmeye başladı. Peki 5mm LED'ler g...
Tasarımcı Gözüyle LED Teknolojisi İddialar muhtelif olsa da Edison’un mucidi olduğunu varsayacağımız kızaran telin ışık yaydığı akkor filamanlı lamba teknolojisinden, yarı iletken katı halde bir maddeden ışık teknolojisine ya da LED’e geçiş konumuz. Bu kelimenin tam anlamıyla teknolojik bir dönüşümdür.
Beyaz LED İle Aydınlatmada Renkli Görme Performansı Sıklıkla kullanmaya başladığımız beyaz LED aydınlatması altında renkleri ayırt etme performansımız, kullanılan LED ışık kaynağı tayfsal özelliklerine göre çok değişebilmektedir. Bu çalışmada iç aydınlatmada kullanılan değişik renk sıcaklığındaki beyaz LED’ler baz alınarak, geriverim indisi değerleri...
Doğrudan Şebeke Gerilimiyle Çalışan LED Modüllerin Teknik Analizi Bu yazıda geleneksel aydınlatma armatürlerinin yerini alan LED’li armatürlerde AC/DC çevirici olmadan tasarlanmış uygulamalar hakkında bilgi verilecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *