ULD (Unified Luminaire Datafile) Nedir?

ULD, Unified Luminaire Datafile’ın kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Birleştirilmiş Işıklık Veri Dosyası’dır. ULD dosya formatı armatürlerin gösterimi ve hesaplanması için gerekli tüm bilgileri içerir. Bu dosyalar bir 3D modeli de içerisinde barındırır.

03 Mayıs 2017 Çarşamba, 08:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Portalımızda bulunan iletişim formu aracılığıyla pek çok soru alıyoruz. Daha fazla kişiye yardımcı olabilmek için bu soruların cevaplarını artık yayınlayacağız. Siz de aklınıza takılan her konuda bize iletişim formu aracılığıyla yazabilirsiniz.

DIALux programı için sizin de bildiğiniz üzere “ldt.” ve “uld.” dosya türleri mevcut. Ganyo ölçümleri sonucunda “ldt.” dosyalarını elde edebiliyoruz. Ancak armatür hatlarının daha belirgin olduğu 3D modellemesinin mevcut olduğu “uld.” dosyasının nasıl elde edileceği hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz. Sizin de bu konu hakkında bilginiz var ise bizimle paylaşır mısınız?

ULD, Unified Luminaire Datafile‘ın kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı Birleştirilmiş Işıklık Veri Dosyası’dır.

Bu dosya türü DIALux 2 veya daha yüksek sürümlerde kullanılmaktadır.

ULD dosyaları aydınlatma armatürü hakkında ışık dağılımı, olası ekipmanlar, fotoğraflar, metinler ve 3 boyutlu geometri gibi tüm bilgileri içerebilir.

ULD dosya formatı armatürlerin gösterimi ve hesaplanması için gerekli tüm bilgileri içerir. Bu dosyalar bir 3D modeli de içerisinde barındırır. Işık yoğunluğu dağılımı da dosya içerisinde yer almaktadır.

Yalnızca DIALux partnerleri bu biçimde dosyalar oluşturmaya yetkili ve izinlidir. Eğer firmanız DIALux partneri ise, bu konuda DIAL yetkililerinden yardım isteyebilirsiniz.

İçerik Önerileri

DIALux evo Başlangıç Kılavuzu Aydınlatma Üniversitesi'ndeki ikinci konumuzda DIALux evo'ya hızlı bir giriş yapacağız. Proje yaratma, yapı oluşturma, ışıklık ekleme, hesaplama ve dökümantasyon ile ilgili bilgiler edineceğiz.
DIALux evo CAD İçe Aktarma DIALux evo'da DWG/DXF CAD çizimleri projeye nasıl aktarılır? Katmanlar nasıl gizlenir ve renkleri nasıl değiştirilir? Yapı sınırları nasıl işaretlenir? Ölçeklendirme nasıl yapılır?
DIALux evo Işıklık Düzenleme Eğitimin bu bölümünde oluşturduğumuz proje üzerine ışıklık düzenlemeleri yapmayı göreceğiz. Lamba dosyasını içe aktarma, dikdörtgen, poligonal, daire ve çizgi düzeninde yerleştirme nasıl yapılır anlatımımızda bulabilirsiniz.
DIALux evo Yapı Oluşturma DIALux evo'da yapı nasıl oluşturulur? DWG çizimi üzerinde dış ve iç mekan bina konturları nasıl çizilir? Ölçeklendirme ve ölçü kontrolü nasıl yapılır?
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

  1. Hakan BAYRAM

    6 Mayıs 2017 at 08:46

    üretici tarafından oluşturulan şimdiye kadar gördüğüm bütün “.ULD” uzantılı dosyalarda hep sıkıntı yaşadım. daha düz olan .ldt kullanımına mahkum kaldık gibi. Kaldı ki bazen o dosyalarda da armatür cihaza ya hatalı bağlanıyor yada ürün ölçüleri yanlış giriliyor. (Gonyo fotometri cihazını kullanan arkadaşlara teknik eğitim eksiksiz verilmeli), buradan ışıklık kütüphanelerini kullanmama izin veren bütün firmalara selamlar 🙂

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *