Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünürken, tuvaletler için ise 100 lüks önerilmektedir.

22 Kasım 2017 Çarşamba, 07:03

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyo aydınlatmasında nelere dikkat edilmelidir gelin birlikte bakalım.

Özellikle banyolar nemli ve ıslak alanlardır. Bu yüzden aydınlatmada kullanılacak ürünler yüksek derecede IP korumalı olmalıdır. Aydınlatma armatürlerinin IP44 veya daha yüksek derecede korumaya sahip olması önerilir. Buna ek olarak kullanılacak aydınlatma elemanı metal ise paslanmaya dayanıklı malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünürken, tuvaletler için ise 100 lüks önerilmektedir.

Banyo ve tuvaletlerde kısa süreli bulunduğumuzdan, aydınlatma elemanlarına ışığın tam parlaklığına ulaşması için yeterli süreyi tanımayız. LED aydınlatma armatürleri veya LED lamba ile donatılmış aydınlatma elemanları anında %100 parlaklıkta ışık verdiğinden bu alanlar için iyi bir seçenektir.

Banyoda en az iki adet aydınlatma armatürü kullanılması tavsiye edilir. Banyoda ayna etrafında hassas işler yapıldığından kusursuz bir aydınlatma gereklidir. Ayna etrafından görev aydınlatmalarıyla genel aydınlatmaya ek bir aydınlatma yapılabilir.

Özellikle yaşlı bireylerin konakladığı evlerde banyo ve tuvaletlerde gece aydınlatması da unutulmamalıdır. Banyo ve tuvaletler kullanılmadığı zamanlarda mevcut aydınlatma seviyelerini %20’ye indirerek gece boyunca aydınlatmayı sürdürmek, güvenliğin arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Otel Odalarında Banyo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Önceki 3 yazımızda otel aydınlatmaları üzerine oda aydınlatma armatürlerini sırasıyla aplikler, abajur ve lambaderler olarak incelemiştik. Bu yazımızda ise otel odalarının banyolarında kullanılan aydınlatma armatürlerini inceleyeceğiz.
Estetik, Kent ve Güvenlik Açısından Aydınlatma Gerek mimari gerekse aydınlatma tasarımı açısından tasarımcıların sorumluluğu, aslında şehrin sahipleri olan yaşayanlarına karşı bir sorumluluktur. Şehir aydınlatmaları estetik, kent ve güvenlik açısından nasıl olmalıdır?
Merdivenlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Merdivenlerde aydınlatma güvenlik açısından son derece önemlidir. Basamaklarda oluşacak karanlık noktalar ve gölgeler güvenlik riskleri oluşturabilir. Merdiven ve merdiven boşluklarında 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. İyi bir merdiven aydınlatması mekanınıza davetkar bir parıltı ...
Salon ve Oturma Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır? TV seyretmek, gazete kitap okumak, oyun oynamak, sohbet etmek ve misafirlerimizi ağırladığımız evin en dinamik ve en önemli bölümü salonlardır. Bu nedenle salon aydınlatmasında ambiyans ve fonksiyonellik bir arada olmalıdır. Her salonun kendi özelliklerine göre değişik bir aydınlatmaya ihtiyaçları v...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *