LED Aydınlatma Pazarı Doyuma Ulaştı Mı?

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

08 Kasım 2017 Çarşamba, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

Genel görüş, LED aydınlatma pazarının doyuma ulaştığı, kar marjlarının düşmesiyle birlikte kalitesiz ürünlerin piyasaya hakim olmaya başladığı yönünde. Bu ortamda, müşterilerin büyük bir çoğunluğu kalite gözetmeksizin tek bir konu üzerinde yoğunlaşıyor; fiyat.

Özellikle 2010-2011 yıllarında LED aydınlatma, sektördeki firmalara iyi paralar kazandırdı. Rekabet ortamı henüz gelişmediğinden ürün fiyatları ve kar marjları yüksekti. Rekabetin artmasıyla, fiyatların aşağı yönde hareketi aslında tüketici için olumlu bir gelişme gibi duruyor. Ancak duruma yakından bakıldığında çok farklı bir gerçek ortaya çıkıyor. Fiyat rekabeti, kaliteyi hızla aşağıya çekmeye başladı.

Yalnızca rakiplerini taklit ederek, onlardan daha düşük fiyatlarla aynı ürünü sunduğunu iddia eden üreticiler; daha sattıkları ürünlerin garanti süreleri dolmadan piyasadan silindi. Bu firmalar kendileri giderken sektördeki diğer oyunculara da büyük zararlar verdi.

OSRAM‘ın aydınlatma birimi LEDVANCE‘i satması, GE Aydınlatma‘nın Asya ve Latin Amerika pazarlarından çekilmesi ve Philips‘in aydınlatma sektöründen çok sağlık teknolojileri alanına yöneleceği söylentileri de sektörde büyük oyuncuların masadan kalktığı şeklinde yorumlandı.

Bu tabloda 2017 yılının LED aydınlatma sektörüne giriş için zor bir yıl olduğu söylenebilir. Kim olursa olsun, kendini yenilemeyen firmalar başarısızlıkla yüzleşmek zorunda. Bu yüzden yenilikleri takip etmek ve bu teknolojik trendler doğrultusunda biraz farklılaşmak gerekiyor.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var, akıllı aydınlatma alanında hala fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatlar değerlendirilirse zorlukların üstesinden gelinebilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Güvensizliği Tespit Edilen LED Aydınlatma Ürünleri İçin Toplatma Kararı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tehlike yarattığı gerekçesiyle 43 ürün için toplatma kararı aldı. Yayınlanan listede bazı markaların LED'li aydınlatma armatürleri ve LED lambaları da yer alıyor. Toplatma kararı alınan ürünlerden ellerinde bulunanların, üretici firmaya başvuruda bulunması gerek...
Aydınlatma Firmaları Rehberi Kayıt Formu Her ay 4000’in üzerinde sektör ilgilisinin ziyaret ettiği, Sektörün Lider Portalı* Aydınlatma Portalı bünyesinde “Aydınlatma Firmaları Rehberi” adında bir bölüm oluşturuyoruz. Bu bölümde tüm aydınlatma firmalarına birer sayfa ile yer veriyoruz. Aydınlatma Portalı’nda firmanız ile yer almak ister mis...
Türkiye’nin İlk Aydınlatma Firmaları Firmaların kuruluş tarihleri internet teknolojisinin öncesine dayanabilir. Yine de internet sitelerinin whois bilgileri Türkiye'nin ilk aydınlatma firmaları hakkında bize ipuçları sunabilir. Arama motorlarında aydınlatma kelimesi ile karşımıza çıkan firmaların internet sitelerini kayıt tarihleri üze...
Uluslararası LED ve Aydınlatma Fuarı Sektörü Buluşturmaya Hazırlanıyor LED alanında dünyanın nadir fuar ve etkinliklerinden, yeni nesil Aydınlatma alanında Türkiye ve bölgedeki en büyük fuarı olan Uluslararası Led&Aydınlatma Fuarı, sektörü 6-9 Ekim 2016 tarihleri arasında 12. kez buluşturmaya hazırlanıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *