LED Aydınlatma Pazarı Doyuma Ulaştı Mı?

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

08 Kasım 2017 Çarşamba, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma firmalarının sayısı artınca, pazarın doyuma ulaştığı yorumları yapılmaya başlandı. Pazara girmek isteyen yeni oyuncular için hala yer var mı?

Genel görüş, LED aydınlatma pazarının doyuma ulaştığı, kar marjlarının düşmesiyle birlikte kalitesiz ürünlerin piyasaya hakim olmaya başladığı yönünde. Bu ortamda, müşterilerin büyük bir çoğunluğu kalite gözetmeksizin tek bir konu üzerinde yoğunlaşıyor; fiyat.

Özellikle 2010-2011 yıllarında LED aydınlatma, sektördeki firmalara iyi paralar kazandırdı. Rekabet ortamı henüz gelişmediğinden ürün fiyatları ve kar marjları yüksekti. Rekabetin artmasıyla, fiyatların aşağı yönde hareketi aslında tüketici için olumlu bir gelişme gibi duruyor. Ancak duruma yakından bakıldığında çok farklı bir gerçek ortaya çıkıyor. Fiyat rekabeti, kaliteyi hızla aşağıya çekmeye başladı.

Yalnızca rakiplerini taklit ederek, onlardan daha düşük fiyatlarla aynı ürünü sunduğunu iddia eden üreticiler; daha sattıkları ürünlerin garanti süreleri dolmadan piyasadan silindi. Bu firmalar kendileri giderken sektördeki diğer oyunculara da büyük zararlar verdi.

OSRAM‘ın aydınlatma birimi LEDVANCE‘i satması, GE Aydınlatma‘nın Asya ve Latin Amerika pazarlarından çekilmesi ve Philips‘in aydınlatma sektöründen çok sağlık teknolojileri alanına yöneleceği söylentileri de sektörde büyük oyuncuların masadan kalktığı şeklinde yorumlandı.

Bu tabloda 2017 yılının LED aydınlatma sektörüne giriş için zor bir yıl olduğu söylenebilir. Kim olursa olsun, kendini yenilemeyen firmalar başarısızlıkla yüzleşmek zorunda. Bu yüzden yenilikleri takip etmek ve bu teknolojik trendler doğrultusunda biraz farklılaşmak gerekiyor.

Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var, akıllı aydınlatma alanında hala fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatlar değerlendirilirse zorlukların üstesinden gelinebilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Yanlış Bilinen LED Gerçekleri LED ışık kaynağı olarak son 10 yılda aydınlatmada çok hızlı bir biçimde kendine iyi bir yer edinmiştir. LED ışık kaynakları fark edilebilir bir hızla konvansiyonel ışık kaynaklarının yerini alırken, hala LED’ler hakkında bazı yanlış algı ve önermeler var.
Güneşe Li-Fi Takılır Mı? Geçtiğimiz günlerde ajanslar "Ampuller modeme dönüşecek!" başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti. Li-Fi'nin Wi-Fi'ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterinc...
İthal Dış Mekan Aydınlatma Armatürlerine Ek Vergi Talebi Ülkemizdeki aydınlatma üreticileri, özellikle LED aydınlatma konusunda Çin menşeli ürünler ile rekabette zorlandıklarını belirterek yerli üretime teşvik maksadıyla ithal dış mekan aydınlatma armatürlerine de ek vergiler getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Araç Farlarına Sonradan Takılan LED Ampuller Tehlike Saçıyor Yeni ve üst sınıf araçlar artık LED farlarla birlikte gelmeye başladı. Hal böyle olunca uzak doğulu üreticiler boş durmadı ve mevcut araç farlarını LED'e dönüştürmek için çeşitli ampul tiplerinde LED dönüşüm kitleri geliştirdi. Peki bu LED ampuller mevcut farlarda kullanmak için uygun mu?...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *