Salon ve Oturma Odası Aydınlatması Nasıl Yapılır?

TV seyretmek, gazete kitap okumak, oyun oynamak, sohbet etmek ve misafirlerimizi ağırladığımız evin en dinamik ve en önemli bölümü salonlardır. Bu nedenle salon aydınlatmasında ambiyans ve fonksiyonellik bir arada olmalıdır. Her salonun kendi özelliklerine göre değişik bir aydınlatmaya ihtiyaçları vardır, ancak birkaç ortak aydınlatma durumunu açıklamakta yarar var.

13 Temmuz 2017 Perşembe, 05:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

TV seyretmek, gazete kitap okumak, oyun oynamak, sohbet etmek ve misafirlerimizi ağırladığımız evin en dinamik ve en önemli bölümü salonlardır. Bu nedenle salon aydınlatmasında ambiyans ve fonksiyonellik bir arada olmalıdır. Her salonun kendi özelliklerine göre değişik bir aydınlatmaya ihtiyaçları vardır, ancak birkaç ortak aydınlatma durumunu açıklamakta yarar var.

Salon aydınlatmasında temel birkaç aydınlatma katmanından bahsedebiliriz, ortam aydınlatması, görev aydınlatması, vurgu aydınlatması. Bunlar amaca uygun olarak birlikte kullanılmalıdır. Bu aydınlatma katmanlarını birlikte teker teker ele alalım.

Ortam Aydınlatması

Ortam aydınlatması basit olarak tavandan yapılan aydınlatma biçimidir. Genellikle tavana asılan avizeler, armatürler ile yapılan aydınlatma yöntemidir. Evin eşyalarına uygun armatür veya avize seçimi önemlidir. Alternatif olarak modern tasarımlı evlerde tavana gömme aydınlatma aygıtları da kullanabilirsiniz.

Ne tür armatür ya da avize olursa olsun -teknik ve görsel- uygun lambalara  ihtiyaç duyulur. Lamba seçimleri yapılırken şekli, büyüklüğü ve ışık üretim biçimi (akkor, CFL, LED vb), ışık çıkışı, renk sıcaklığı ve enerji verimliliği dikkate alınmalıdır. Rahat bir ortam için salonlarda genellikle toprak renk tonları seçilmiş oluyor. Buna uygun 2700 – 3300 kelvin renk sıcaklığında lambalar ortam aydınlatması için idealdir. Ancak salonunuzda soğuk renkler hakimse 4000K ışık rengi kullanabilirsiniz.

Görev Aydınlatması

Görev aydınlatması belirli bir alan üzerine ışık yönlendirilerek görevler ve etkinlikler için aydınlatma sağlar. Ayaklı lamba veya masa lambaları sehpa üzerine konulan tip lambalar bu konuya örneklerdir. kitap okurken veya benze aktivite yaparken kullanılmak üzere lokal aydınlatma sağlayacaktır. Faaliyetinize göre ışık seviyesi dengelemek için DIM edilebilir yapıda olması faydalıdır. Genel eğilim bu tür aydınlatmada 4000 Kelvin doğal beyaz ışık kullanmaktır. Salonunuzda bir yemek masası bulunuyor ise masanın üzerine tavandan sarkıt kamaşması düşük, DIM edilebilir bir armatür yemek masası ambiyansını destekler.

Vurgu Aydınlatması

Vurgu aydınlatma genellikle nesneleri, sanat eserlerini, mimari özellikleri ışık tutarak, ön plana çıkarmaya yönelik dekoratif aydınlatmadır. Bunu salonun görsel  çekiciliğini arttırmak için kullanabilirsiniz. nesnenin arkasını aydınlatma, yukarı doğru yönlenmiş aydınlatma, duvarı aydınlatma, belirli bir düz alanı aydınlatma gibi farklı teknikleri mevcuttur.

Salonunuz evinizde sizi ifade eden ilk izlenimi uyandıran önemli bölümlerden biridir. Buradaki ilk izlenimin başarısı sizin evinizin algısını yükseltecektir. Uyku vakitlerini çıkarırsak en çok vakit geçirdiğiniz bu mekan sizin ve aileniz için de evinizdeki rahat yaşantınızın bir ölçüsüdür.

LED Portalı

İçerik Önerileri

Market Aydınlatması Nasıl Yapılır? Market ve süpermarket aydınlatmaları nasıl yapılır? Hangi aydınlatma ürünleri kullanılır? Renk sıcaklığı ve ışık açısı neye göre seçilir? Işık denetimleri nasıl gerçekleştirilir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Müşteriler ışığın gücüyle yönlendirilebilir mi? Detaylar yazımızda......
Ev Dekorasyonu ve Aydınlatma Çeşitleri Dikkatlice planlanmış ışıklar, avizeler ve armatürler insanları dinlenmeye ve etkileşime teşvik edici davetkar bir ortam yaratır.
High Bay (Yüksek Tavan) ve Low Bay (Alçak Tavan)’in Farkı Nedir? High bay ve low bay, Türkçe karşılıklarıyla yüksek tavan ve alçak tavan, aydınlatma endüstrisi için standart terimlerdir. Yazımızda ana farklılıkları ve kullanım alanlarıyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.
Sarkıt Aydınlatma Armatürü Nedir? Nerelerde Kullanılır? Sarkıt aydınlatma armatürleri; evlerimizde, cafe ve restoranlarda, ofis ve işyerlerinde, mağazalarda ve daha birçok yerde kullanılan aydınlatma armatürlerinin başında gelmektedir. Aydınlatmanın temel öğelerinden biridir sarkıt aydınlatma armatürleri. Büyük çoğunlukla genel aydınlatma amaçlı kullanıl...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *